photoalefbe

 

عکاسی خلاقه

عکاسی خلاقه در زندگی روزانه

 

عکاسی از سوژه‌هائی که در محل کار و زندگی شهری ما قرار گرفته‌اند، با خلق دکور و زمینه مناسب انتخاب نور و زاویه مناسب دوربین، آنها را واقعی و طبیعی جلوه بدهیم. آکواریوم و ماهی‌های رنگی، حیوانات و پرنده‌های کوچک، قناری، طوطی، بلبل، کفترهای خانگی، لاک پشت، موش و گربه، مارهای غیر سمی، حیوانات و پرنده‌های خشک شده، مجسمه‌های طبیعی، گلها و شاخه‌های درختان. با کمک نور و دکور به دو صورت طبیعی و یا همراه اشیاء ابتکاری دیگر عکاسی کنیم. عکس خلاقه حساب میشوند.

آپارتمان و ساختمان‌های در حال تخریب. اجزاء و دتای جذاب و قابل عکاسی دارند.

جای خالی قاب عکس روی دیوار یا کاغذ دیواری کهنه. پریز و کلیدهای کنده شده. سقف ریخته، رنگهای پوسته شده، کاغذ دیواری پاره و لوله شده. لوسترهای شکسته، درب‌های چوبی و فلزی ترک‌خورده و رنگ و رو رفته و زنگ زده. ته‌مانده‌ی اشیاء در آشپزخانه و حمام، سوراخ موش، پرده‌های پاره پاره. شیشه‌های رنگی شکسته... با نور و زاویه مناسب، عکاسی خلاقه است.

عکاسی از داستان خلق شده توسط اشیاء در منزل. با مدل انسان یا بدون انسان، نمایش گذران عمر و خاطره- ریسمان و طناب حلق‌آویز شده. هفت تیر با نامه و عکس، قوطی قرص خودکشی با عکس و نامه. اشیاء شکسته‌ی روی میز با لکه‌های خون. جا و نقش لیوان قهوه پرت شده روی دیوار یا کاغذ دیواری. دسته کلید و عکس دو تکه شده و یاد‌داشت. چیدمان فکر شده و خلاقیت با نور و زاویه مناسب دوربین عکسهای خلاقه هستند.

پرتره خبری از گوینده یا شنونده‌ی در یک صحنه. نمایش تضاد لباس و ژست. خونسردی و ترس. رابطه ژست بدن و دست‌ها با چشم و صورت لب و دهان در شنونده‌ها یا گوینده‌ها. در لحظه مناسب با نور و زمینه‌ی مناسب عکس‌های خبری خلاقه هستند.

هر چه در عکاسی‌های خلاقه‌ی واقعی ‌یا تخیلی مواظب جزئیات تصویری باشید و هر چه رابطه‌ی نور نورپردازی با سوژه‌ی خلق شده شما روان‌تر و مناسب‌تر باشد، عکس خلاقه‌ی شما طبیعی‌تر و گیراتر خواهد شد. مسلماً بعضی از سوژه‌های فوق در هنگام عکاسی بنظر کودکانه و مصنوعی میایند. با رعایت آنچه که توضیح دادم در نظرخواهی از گرافیست‌ها و ژورنالیست‌ها متوجه ارزش زحمت و خلاقیت خود خواهید شد.

 نوشته: مسعود معصومی

 

پيام هاي ديگران ()        link        جمعه ۱ شهریور ۱۳۸٧ - مسعود معصومی

عکاسی خلاقه دیروز و امروز

عکاسی خلاقه دیروز و امروز

 

شکی نیست، هنر عکاسی نه فقط از نظر تکنیکی و دوربین‌های حرفه‌ای بلکه از نظر دیدگاه و خلاقیت در عکس نیز در حال ترک‌برداشتن و فروریختن است.

با گشت زدن در نمایشگاههای عکس، حتی عکسهای خبری- اجتماعی هم نسبت به دوران گذشته در سراشیبی سقوط افتاده است. و یا اینکه حداقل هیجان عکسهای آن دوران را ندارند. در گذشته این دو سؤال مطرح بود که آیا عکاسی میتواند هنر باشد؟ و یا اینکه: آیا هنر میتواند عکاسی شود.

با دقت در دو سؤال فوق و با استفاده از دوربین عکاسی و کمک تکنیک ظهور و چاپ عکاسان ادعا کردند به خلق و کشف هنر در عکاسی موفق شده‌اند. در دیوار موزه‌ها و کتابهای عکاسان هنرمند نمونه‌های فراوانی داریم که: عکاسی نیز یک هنر خلاقه است.

امروزه با تغییرات در دوربین و از میان رفتن نقش ظهور فیلم و چاپ عکس، خلق هنر توسط عکس و عکاسی به صورت امروزی یعنی دیجیتال و کامپیوتری چهره دیگری از خلاقیت هنر تصویری بوجود آورده که تا حدی بحث‌انگیز شده است. عکاسان چه باید بکنند تا عکس‌های امروز نیز همان جایگاه عکسهای هنری و قدیم را بدست بیاورند تا مردم نگویند عکاسی فقط تکنیک است. درصد دخالت و تغییرات توسط فتوشاپ و کامپیوتر تا چه حد باعث دورشدن از عکاسی ناب هنری خواهد شد؟ و یا برعکس آیا خلاقیت در توآم کردن عکس و کامپیوتر میتواند هنر جدید و مدرن را خلق نماید. یا بهتر است خرج این دو را از هم جدا کنیم؟

عکاسان حرفه‌ای و گرافیست‌های عکاس باید نوع و مقدار این تلفیق و دخالت و اثر‌گذاری کامپیوتر روی عکس را پیدا کنند و با نمایش تصاویر مقایسه‌ای در سایتها و با بحث و توضیح درباره تصاویر جدید کمک کنند تا علاقمندان و عکاسان جوان آسانتر و سریع‌تر به خلق عکس‌های هنری دست یابند.

به دلایل تجاری و اقتصادی در آینده نزدیک فیلم عکاسی رنگی و سیاه و سفید، نگاتیو و اسلاید، ظهور و چاپ با بازار تولید وداع خواهند کرد. علاقمندان و حرفه‌ای‌ها باید فکری برای نجات عکاسی حرفه‌ای- هنری و حفظ این هنر جذاب بکنند.

نوشته: مسعود معصومی

 

 

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        جمعه ۱ شهریور ۱۳۸٧ - مسعود معصومی

دوز و کلک‌های عکاسی

دوز و کلک‌های عکاسی

 

  •  بدون توجه به مارک و نوع کالا، با فلاش‌های الکترونیکی در استودیو، نورپردازیهای حرفه‌ای و مناسب با نوع کالا را انجام دهید.
  •  مواد غذائی را چطور بچینید و با چه نوری. سلیقه و فرم مورد نظر سفارش دهنده یا طراح را انجام دهید.
  •  چگونه اشیاء کوچک و براق یا شیشه‌ای که نور در آنها منعکس شده یا عبور میکنند، مانند ساعت، کریستال، استیل، جواهرات و شیشه‌ها را عکاسی کنید که روشن یا سیاه نشود.
  •  چگونه با نور چراغ قوه دستی و کمک فیلترهای رنگی با نور نقاشی هندسی یا رنگی مدرن انجام دهید و آنرا با یک تصویر واقعی مونتاژ کنید.
  •  در یک تصویر خودتان با خودتان شطرنج بازی کنید و در ضمن در همان تصویر خودتان با ژست یا لباس دیگر به تماشای بازی دوقلوهای خودتان بنشینید.
  •  چگونه از اشیاء یا موجودات کوچک از سر یک زنبور تا یک عنکبوت از یک بال پروانه و یا وسط پرچم‌های گلهای کوچک، عکسهای چند متری واضح بوجود بیاورید.
  •  از اجزاء صورت انسان در نهایت دقت و وضوح با نمایش صفت و کارآکترهای متفاوت: پیری- جوانی، زشتی- زیبائی، شوخی و یا جدی عکس بیاندازید.
  •  با استفاده از آئینه و کاغذهای نقره‌ای و سفید و یک لامپ ساده انسان و اشیاء را همانند نورپردازی حرفه‌ای استودیوئی عکاسی کنید.
  •  با تغییر ارتفاع دوربین و کمک لنز و نورپردازی یک انسان را طوری عکاسی کنید که بیننده تشخیص ندهد که در تمام عکسها از یک مدل استفاده شده است.
  •  با انتخاب محل مناسب و نور از پشت. یک مدل را نورانی و ملکوتی عکاسی کنید و فرم و اندام او را با نور سفید یا رنگی از پشت و صورت او را از زاویه دوربین، سفید رنگ یا رنگی با نقش‌دار عکاسی کنید.

با توجه به مشکلات و تکنیکی بودن دوز و کلک‌های فوق. پیشنهاد میکنم بصورت دو یا سه نفره با دوستان و همکاران عکاس یا علاقمند به عکاسی کار کنید. مطمئن باشید نتیجه کار بهتر خواهد شد و از همه مهمتر روحیه‌ی کار گروهی و مبادله‌ی اطلاعات هنر عکاسی در شما تقویت خواهد شد. موفق باشید.

نوشته: مسعود معصومی

 

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        جمعه ۱ شهریور ۱۳۸٧ - مسعود معصومی