عکاسی خلاقه

عکاسی خلاقه در زندگی روزانه

 

عکاسی از سوژه‌هائی که در محل کار و زندگی شهری ما قرار گرفته‌اند، با خلق دکور و زمینه مناسب انتخاب نور و زاویه مناسب دوربین، آنها را واقعی و طبیعی جلوه بدهیم. آکواریوم و ماهی‌های رنگی، حیوانات و پرنده‌های کوچک، قناری، طوطی، بلبل، کفترهای خانگی، لاک پشت، موش و گربه، مارهای غیر سمی، حیوانات و پرنده‌های خشک شده، مجسمه‌های طبیعی، گلها و شاخه‌های درختان. با کمک نور و دکور به دو صورت طبیعی و یا همراه اشیاء ابتکاری دیگر عکاسی کنیم. عکس خلاقه حساب میشوند.

آپارتمان و ساختمان‌های در حال تخریب. اجزاء و دتای جذاب و قابل عکاسی دارند.

جای خالی قاب عکس روی دیوار یا کاغذ دیواری کهنه. پریز و کلیدهای کنده شده. سقف ریخته، رنگهای پوسته شده، کاغذ دیواری پاره و لوله شده. لوسترهای شکسته، درب‌های چوبی و فلزی ترک‌خورده و رنگ و رو رفته و زنگ زده. ته‌مانده‌ی اشیاء در آشپزخانه و حمام، سوراخ موش، پرده‌های پاره پاره. شیشه‌های رنگی شکسته... با نور و زاویه مناسب، عکاسی خلاقه است.

عکاسی از داستان خلق شده توسط اشیاء در منزل. با مدل انسان یا بدون انسان، نمایش گذران عمر و خاطره- ریسمان و طناب حلق‌آویز شده. هفت تیر با نامه و عکس، قوطی قرص خودکشی با عکس و نامه. اشیاء شکسته‌ی روی میز با لکه‌های خون. جا و نقش لیوان قهوه پرت شده روی دیوار یا کاغذ دیواری. دسته کلید و عکس دو تکه شده و یاد‌داشت. چیدمان فکر شده و خلاقیت با نور و زاویه مناسب دوربین عکسهای خلاقه هستند.

پرتره خبری از گوینده یا شنونده‌ی در یک صحنه. نمایش تضاد لباس و ژست. خونسردی و ترس. رابطه ژست بدن و دست‌ها با چشم و صورت لب و دهان در شنونده‌ها یا گوینده‌ها. در لحظه مناسب با نور و زمینه‌ی مناسب عکس‌های خبری خلاقه هستند.

هر چه در عکاسی‌های خلاقه‌ی واقعی ‌یا تخیلی مواظب جزئیات تصویری باشید و هر چه رابطه‌ی نور نورپردازی با سوژه‌ی خلق شده شما روان‌تر و مناسب‌تر باشد، عکس خلاقه‌ی شما طبیعی‌تر و گیراتر خواهد شد. مسلماً بعضی از سوژه‌های فوق در هنگام عکاسی بنظر کودکانه و مصنوعی میایند. با رعایت آنچه که توضیح دادم در نظرخواهی از گرافیست‌ها و ژورنالیست‌ها متوجه ارزش زحمت و خلاقیت خود خواهید شد.

 نوشته: مسعود معصومی

 

/ 0 نظر / 117 بازدید