عکاسی از گل

عکاسی از گل

 

تقریباً همه ی کسانیکه دوربین بدست گرفته‌اند، با دیدن رنگ و فرم و جذابیت گل‌های جذاب یک عکسی از آنها انداخته‌اند ولی با دیدن نتیجه کار متوجه تفاوت‌ها و اشکالاتی شده‌اند. اینکه سوژه کوچک و ثابت است و بآسانی هر طوریکه دلمان بخواهد میتوانیم عکس گل‌ها را بیاندازیم کافی نیست باید مطالبی را یاد گرفت و قوانین مخصوص را رعایت کرد.

اینکه یک گل را از بالا عکس بیاندازیم یا از پهلو هر چقدر هم که رعایت زیبائی زمینه پشت آنرا هم کرده باشیم باز متوجه میشویم از نظر عکاسی گل‌هائی که از بالا عکاسی میشوند معمولی و آماتوری است.

برای عکاسی حرفه‌ای از گل چند مسئله اهمیت دارد. داشتن یک لنز زوم، کادربندی از گل را آسانتر میکند. ماکرو بودن لنز تنوع و خلاقیت عکس از گل را خیلی بیشتر میکند.

مشکل اصلی در عکاسی از گل مخصوصاً در عکسی دیجیتال آن است که انعکاس نور در سی سی دی (ccd) به یک لایه خاکستری تبدیل میشود در ضمن وضوح آن قسمت را نیز کم میکند و عکس گل شفافیت و کنتراست طبیعی رنگ‌ها را بخصوص در قسمت‌های روشن از دست میدهد.

برای عکاسی گل‌ها از پهلو مجبور خواهید شد کنار گل زانو بزنید و دوربین را به اندازه کافی پائین بیاورید. بهترین ابتکار زانوبند تشک‌دار است که اگر با سه پایه کار میکنید و مدت طولانی روی زانو قرار گرفته‌اید خسته در نتیجه عصبانی و بی حوصله نمیشوید و با یک عکس معمولی کار عکاسی را سمبل نمی‌کنید. مخصوصاً هنگام تغییر زاویه و حتی دیافراگم بخاطر بدست آورن زمینه‌ی مناسب و بدون نقص برای نیمرخ گلی که گرفتارش شده‌اید. اگر لنز شما زوم-ماکرو نباشد متاسفانه مجبورید محل دوربین و سه پایه و زانوبند را مرتباً تغییر دهید تا زاویه‌ی مورد پسند خود را بدست بیاورید که بعضی مواقع حوصله‌ی هر عکاسی سر میرود و واقعاً خسته میشود.

اگر لنز ماکرو ندارید و پولش را هم ندارید حداقل فیلتر ماکرو که بمراتب ارزانتر است روی لنز زوم نصب کنید. امیدوارم دهانه لنز خیلی گل و گشاد نباشد که مجبور شوید فیلتر پهن‌تر و قدری گرانتر تهیه کنید. نور مستقیم و شدید خورشید کار عکسبرداری از گل‌ها رامشکل میکند. هوای روشن با ابر نرم سفید مشکل کنتراست و تغییرات ناپسند سایه‌های قسمت تاریک گل‌ها را بر طرف میکند.

گل‌ها بلافاصله بعد از یک بارندگی ضعیف بهترین وضعیت رنگ و نور و کنتراست را همراه قطرات جذاب آب روی گلبرگ خواهند داشت. البته وضع کفش و شلوار و زانوبند شما در یک چنین هوائی چندان جذاب نیست ولی در عوض عکس‌های زیبا شما جبران آنرا خواهد کرد.

اگر روز آفتابی و نور شدید خورشید میتابد بهتر است صبح زود یا بعد از ظهر دیر وقت عکاسی کنید در چنین وضعیت نوری حتی این شانس را دارید که نور از پشت گل‌ها بتابد و با یک زوم بلند عکس‌های متفاوتی خواهید داشت. همراه داشتن یک قطره چکان و اسپری آب در عکاسی از گل‌های ماکرو حالت زیبای قطرات باران را خودتان بوجود بیاورید مسلماً به به و چه چه علاقمندان به عکس گل را خواهید شنید.

بسیاری مواقع محل عکسبرداری شما از گل در حیاط منزل داخل اطاق یا یک گل‌فروشی است. تغییر دادن رنگ زمینه‌ گل و تبدیل زمینه سیاه برای گل سفید مخصوصاً در مواقع عکسبرداری‌های ماکروی شدید که فقط قسمتی از گل را عکسبرداری میکنید، زمینه‌ی سیاه یا یک رنگ تیره زمینه‌ی عکس گل متفاوتی بدست خواهید آورد. فراموش نکنید پارچه سیاه یا تیره‌ی شما کاملاً مات و حتی مخمل باشد که در زمینه‌ی تصویر گل، انعکاس نور نداشته باشید.

بعضی مواقع زمینه‌ی سفید هم فرم و شکل زیبای یک گل را بهتر نشان میدهد به کاغذ یا پارچه سفید باید باندازه کافی نور بتابد وگرنه کاملاً سفید نخواهد شد. اگر کاغذ سفید زمینه خیلی ضخیم نباشد، اگر پشت آن نیز یک گل قرار بدهید، فرم و شکل رنگی ولی کاملاً محو یک گل دیگر خواهید داشت که با جابجائی و انتخاب محل مناسب گل ماکروی جلو و گل محو پشت کاغذ سفید، فرم ابتکاری و خلاقه‌ای بدست خواهید آورد.

دکور سازی یک گل با سوژه‌های دیگر مانند پروانه و زنبور و سایر سوژه‌ها، داستان عکاسی فقط گل نیست بیشتر جنبه تبلیغاتی و کارت تبریک خواهد داشت که درس دیگری است.

موفق باشید

نوشته: مسعود معصومی

 

 

/ 0 نظر / 66 بازدید