تغییرات رنگ نور در طول روز

تغییرات رنگ نور در طول روز

کیفیت تصویری طبیعت هر لحظه تغییر میکند. تغییرات نور خورشید نه تنها از نظر زاویه دید تابش و شدت آن هر ساعت فرق میکند بلکه ساعت تابش آن نیز در تغییرات رنگ و کنتراست آن مؤثر است. سحرگاه که هنوز هاله‌ی خورشید از افق سر برنیاورده است، رنگ افق تا امتداد آسمان بالای سر دوربین از طلائی براق و شفاف تا بنفش روشن تغییر میکند و بمحض اینکه هلال خورشید در افق دیده شود حالت مه‌آلود زرد رنگ میشود و آسمان هم به رنگ آبی جذاب خود تغییر میکند.

ما بعنوان عکاس طبیعت با تماشای حالات و تغییرات نور و بخصوص رنگ آن باید هدف تصویری خود را بخاطر بسپاریم و در لحظه‌ی رنگ مورد دلخواه خود دست به دوربین آماده باشیم. هر نوع تغییرات موضعی وضعیت رنگ ِلحظه‌ی در مورد نظر ما، به دانش و تجربه‌ی عکاسی ما در رابطه با فیلم و فیلتر و لنز و تکنیک مربوط میشود. اگر در لحظه سحرگاه رنگ آسمان را پسندیدیم ولی از رنگ زمین راضی نیستیم باید از تجربیات تکنیکی مربوط به عکاسی طبیعت استفاده کنیم. به همین دلیل تعجب ندارد اگر برای یک عکس خاص که مورد نظر شما بوده یکی دو ساعت صبر کرده‌اید تا لحظه‌ی دلخواه شما برسد. متاسفانه بعضی مواقع بفراخور ساعت روز و زاویه‌ی عکاسی و حضور خورشید در تصویر مورد نظرتان، تمام نقشه‌ها و تصمیمات از قبل گرفته‌ی شما بهم میریزد و دیگر عکس آن چیزی نیست که قبلاً دیده و انتخاب کرده بودید. این مسئله متاسفانه بعلت در اختیار نداشتن لنزهای پوشش‌دار و یا فیلم‌های رنگی خاص است اتفاق میافتد که با یکی دوبار تجربه و قدری هم مطالعه‌ مطالب مربوط به رابطه نور و تکنیک، این اشکال هم برطرف میشود.

اینکه بعضی از عکس‌های طبیعت عکاسان معروف باعث تعجب توام با قدری حسرت ما میشود هیچ موضوع خاص و مهمی نیست فقط داشتن صبر و حوصله و وقت و علاقه به رفع عیب و اشکال رنگ و کنتراست و فرم تصویر طبیعت است. فراموش نکنید حتی در عکاسی طبیعت هم مانند عکاسی خبری، لحظه و زمان عکاسی سرنوشت ساز است.

اگر یکایک نصایح و پیشنهادات فوق را رعایت کردید و باز از عکس خود راضی نیستید ناراحت نشوید چون محل نیز در تغییرات نور و رنگ تاثیر گذار است. ممکن است محل ایستادن شما نسبت به رابطه‌ی نور با سوژه‌های موجود در عکس طبیعت اشکالاتی ایجاد کرده‌است. مثلاً یک کوه بلند و عمود طرف راست تصویر شما را پوشانده و این ارتفاع تیره و بلند دیدگاه شما را نسبت به طرف چپ تصویر بهم ریخته‌است. معمولاً در مواقعی که مانع طبیعی از قبیل کوه یا دره عمیق و قطعه ابر بزرگ تیره تعادل دیدگاه خلاقه شما را بهم ریخته‌است، بهترین کار تغییر و تمرین گرفتن همین عکس در ساعات دیگر است. تجربه ثابت کرده در بیشتر مواقع همین موانع دردسر ساز در ساعات دیگر نه تنها عیب و اشکالشان برطرف میشود بلکه بسیاری مواقع نور جدید و زاویه‌ی خلاقه جدیدی برایتان بوجود میاورد. مثلاً یک آبشار باریک و بلند که از لابلای یک کوه سنگی به پایان میریزد، فقط در لحظات خاص از روز حالت شفاف و مرواریدی‌شکل خود را نشان میدهند و در بسیاری از لحظات دیگر بعلت تاریکی موضعی، فرم زیبای شفاف و سفید خود را از دست میدهند.

 

موفق باشید

نوشته: مسعود معصومی

 

 

/ 0 نظر / 80 بازدید