عکاسی خلاقه دیروز و امروز

عکاسی خلاقه دیروز و امروز

 

شکی نیست، هنر عکاسی نه فقط از نظر تکنیکی و دوربین‌های حرفه‌ای بلکه از نظر دیدگاه و خلاقیت در عکس نیز در حال ترک‌برداشتن و فروریختن است.

با گشت زدن در نمایشگاههای عکس، حتی عکسهای خبری- اجتماعی هم نسبت به دوران گذشته در سراشیبی سقوط افتاده است. و یا اینکه حداقل هیجان عکسهای آن دوران را ندارند. در گذشته این دو سؤال مطرح بود که آیا عکاسی میتواند هنر باشد؟ و یا اینکه: آیا هنر میتواند عکاسی شود.

با دقت در دو سؤال فوق و با استفاده از دوربین عکاسی و کمک تکنیک ظهور و چاپ عکاسان ادعا کردند به خلق و کشف هنر در عکاسی موفق شده‌اند. در دیوار موزه‌ها و کتابهای عکاسان هنرمند نمونه‌های فراوانی داریم که: عکاسی نیز یک هنر خلاقه است.

امروزه با تغییرات در دوربین و از میان رفتن نقش ظهور فیلم و چاپ عکس، خلق هنر توسط عکس و عکاسی به صورت امروزی یعنی دیجیتال و کامپیوتری چهره دیگری از خلاقیت هنر تصویری بوجود آورده که تا حدی بحث‌انگیز شده است. عکاسان چه باید بکنند تا عکس‌های امروز نیز همان جایگاه عکسهای هنری و قدیم را بدست بیاورند تا مردم نگویند عکاسی فقط تکنیک است. درصد دخالت و تغییرات توسط فتوشاپ و کامپیوتر تا چه حد باعث دورشدن از عکاسی ناب هنری خواهد شد؟ و یا برعکس آیا خلاقیت در توآم کردن عکس و کامپیوتر میتواند هنر جدید و مدرن را خلق نماید. یا بهتر است خرج این دو را از هم جدا کنیم؟

عکاسان حرفه‌ای و گرافیست‌های عکاس باید نوع و مقدار این تلفیق و دخالت و اثر‌گذاری کامپیوتر روی عکس را پیدا کنند و با نمایش تصاویر مقایسه‌ای در سایتها و با بحث و توضیح درباره تصاویر جدید کمک کنند تا علاقمندان و عکاسان جوان آسانتر و سریع‌تر به خلق عکس‌های هنری دست یابند.

به دلایل تجاری و اقتصادی در آینده نزدیک فیلم عکاسی رنگی و سیاه و سفید، نگاتیو و اسلاید، ظهور و چاپ با بازار تولید وداع خواهند کرد. علاقمندان و حرفه‌ای‌ها باید فکری برای نجات عکاسی حرفه‌ای- هنری و حفظ این هنر جذاب بکنند.

نوشته: مسعود معصومی

 

 

 

 

/ 0 نظر / 33 بازدید