عکاسی دیجیتال آره یا نه؟

عکاسی دیجیتال آره یا نه؟

 

اگر تا به حال با هازلبلاد یا لایکا عکاسی میکردیم و بعد از مدتها مطالعه و استخاره بالاخره تصمیم گرفتیم ما هم مانند بعضی از دوستان دیجیتالی بشویم، باید بعضی از مسائل و مشکلات را حتماً مطالعه کنیم.

اگر توقع ما از دوربین و وسائل جدید در حد کیفیت وسائل دوران آنالوگ ما باشد، یعنی رقم قابل ملاحظه‌ای پول مایه گذاشتیم حالا یا کلک پس‌اندازها را کنده‌ایم یا فرش زیر پایمان را فروخته‌ایم و یا از فک و فامیل و دوستان قرض کرده‌ایم؛ علت آنهم فقط و فقط توقع ما رضایت از کیفیت کار و هنر عکاسی با وسائل جدیدمان است. رساندن کیفیت عکس دیجیتال به عکاسی با دوربین هازلبلاد مخصوصاً وقتی بحث لنزهای واید باشد متاسفانه باید ملیونها تومن مایه بگذاریم.

گرفتاری بعدی موضوع صرف وقت برای رسیدن به یک عکس حرفه‌ای است. چون در عمل متوجه خواهیم شد مشکل با فشار دادن دکلانشور حل نشده و ساعت‌ها باید پای فتوشاپ وقت صرف کنیم تا کنتراست و رنگ و پرسپکتیو همانی شود که موقع عکاسی بآن فکر کرده بودیم.

ممکن است صدای زن و بچه و دوستان از غیبت‌های طولانی ما در لابراتوآر (ببخشید پای مونیتور و کامپیوتر) دربیاد باز برگردیم به بحث غم انگیز همیشگی که اگر پول و پله کافی نداریم و در ضمن از راه‌ عکاسی هم باید خرج خودمان و وسائل و زن و بچه را در بیاوریم، واقعاً باید سعی و مطالعه و دقت کنیم تا هر چه زودتر راه بیافتیم در ضمن در بازار وسیع رقابت هم موفق شویم و جای خود را باز کنیم.

البته بعد از گذراندن دوران سخت اولیه چون مخارج فیلم عکاسی نداریم با قدری سعی و علاقه روی غلطک میافتیم و سریع و راحت‌تر خواهیم شد.

البته در همان شروع کار متوجه میشویم که بیشتر یا بلکه تمام مشکلات و عدم کیفیت حرفه‌ای کارهای عکاسی ما بهمان مشکلات فنی و هنری آنالوگ بر میگردد و باید همان قوانین اصلی و سنتی را رعایت کنیم. حسن و لذت قضیه در این است که دیگر مانند سابق به لابراتوآرها و چاپ‌چی‌ها بدهکار نیستیم و با وسائل خودمان مشکلات را برطرف کرده‌ایم. و با کمترین خرج به درآمدهای سابق دست پیدا کرده‌ایم.

از استادان و دوستانی که سال‌هاست دیجیتال کار میکنند در مورد لوازم صد در صد ضروری برای رسیدن به کیفیت خیلی خوب سؤال کنید. تا امروز بیشتر مشکلات ما را مشورت با آنها در ضمن مطالعه‌ی مطالب حرفه‌ای عکاسی دیجیتال جهانی حل کرده البته بعضی مواقع آنقدر دردسر پیدا کرده بودیم که عکاسی را تجدید کردیم (کاری که در عکاسی آنالوگ هر روزه و اجباری است) بما نصیحت کردند یک ال سی دی (LCD) مونیتور حرفه‌ای داشته باشیم تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنیم.

آموختن و پیدا کردن راه نجات از نور مستقیم و شدید و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن در عکاسی دیجیتال.

تغییر دادن حساسیت ISO در رابطه با تنوع و نوع تابش نور در صحنه همراه داشتن یک کارت حافظه‌ی اضافی مخصوصاً وقتی در حالت Raw مشغول عکاسی هستید(یاد تمام شدن فیلم و نداشتن یدک در عکاسی آنالوگ بیافتید مخصوصاً در طبیعت غیر قابل دسترسی و استتثنائی بسیار جذاب منحصر به فرد که متاسفانه فیلم‌تان تمام شده باشد).

در نقاط دور از شهر و زندگی، داشتن باطری اضافه جلوی حرص خوردن و عصبانی شدن شما را خواهد گرفت. در خاتمه مواظب کارت‌های حافظه‌ی خود باشید که قاطی نشود در ضمن جای مناسب و محکمی از همه نظر داشته باشید.

از حالا به بعد عکاسی دیجیتال شما شروع میشود و چون همه چیز را رعایت کرده و البته از لنز سوپرواید تا تله‌ی قوی هم همراه دارید. لطفاً اگر صحنه‌ها بشدت متنوع و در ضمن فراوان است و در تماشای مونیتور کار را نمی‌ِپسندید بلافاصله آنرا پاک کنید تا جا برای صحنه‌های بعدی داشته باشید. در صحنه‌هائی که تنوع کنتراست نور زیاد است اولاً حتماً روی سه پایه کار کنید و در ضمن بدون حرکت دادن دوربین با چند سرعت متفاوت یک صحنه را عکاسی کنید تا در فتوشاپ به هدف مورد نظر خود دست پیدا کنید سه پایه و دیافراگم ثابت و محل ثابت دوربین فراموش نشود.

 

موفق باشید

نوشته : مسعود معصومی

 

 

/ 0 نظر / 30 بازدید